Przejdź do treści
Strona główna » Jakie gady można trzymać w terrarium?

Jakie gady można trzymać w terrarium?

Wiele egzotycznych gadów można hodować w domu pod warunkiem, że zapewni im się przestrzeń życiową, jak najdokładniej odtwarzającą ich naturalne siedliska. Dobrostan zwierzęcia, nawet tego zimnokrwistego, powinien być priorytetem dla hodowcy, dlatego należy uważnie przygotować się na posiadanie gada. Jak powinno wyglądać terrarium dla gekona, kameleona, żółwia i węża?

Terrarium dla gekona lamparciego 

Terrarium dla gekona powinno jak najdokładniej odwzorowywać jego naturalne środowisko. Przestrzeń należy podzielić na strefę ciepłą i strefę chłodną. W dzień w strefie ciepłej temperatura musi wynosić około 30 stopni Celsjusza, a w strefie chłodnej około 20 stopni. Nocą temperatura nie powinna spaść poniżej 20 stopni. Takie warunki zapewnia mata grzewcza lub żarówka.

Podłoże powinno być bezpieczne. Dobrym wyborem będzie celuloza lub ściółka z naturalnych włókien roślinnych.

Każdy gekon musi mieć kryjówkę, a nawet kilka. W tym celu można zakupić specjalne groty dla gadów lub umeblować terrarium obszernymi kawałkami kory. Dobrym uzupełnieniem terrarium dla gekona będą też skałki, gałęzie i półeczki.

Terrarium dla żółwia

Terrarium dla żółwia to złożona kwestia, gdyż istnieje wiele gatunków żółwi. Wybór terrarium musi być poprzedzony poznaniem wymagań danego gatunku. Pomieszczenie dla żółwia powinno być wystarczająco obszerne i dopasowane do rozmiarów gada, tak aby mógł się w nim swobodnie poruszać. W terrarium nie może zabraknąć akwenu wodnego, zaopatrzonego w filtr i podgrzewacze wody. 

Niezbędnym elementem terrarium dla żółwia są lampy grzewcze i źródła światła UVB. Wilgotność i rodzaj podłoża, temperatura wody i otoczenia muszą być dostosowane do gatunku żółwia.

Terrarium dla węża 

Wybierając terrarium dla węża należy mieć na uwadze jego dorosłe rozmiary. Węże mogą mieszkać w terrariach drewnianych lub szklanych. Wielkość i wysokość terrarium dla węża uzależnione są od gatunku gada, od tego, czy lubi się wspinać, a ma raczej przyziemny tryb życia. Minimalne rozmiary przestrzeni dla pytona królewskiego to 100*60*50cm. 

W terrarium dla węża nie może zabraknąć basenu, kryjówki, korzeni, kamieni, maty grzewczej i specjalnego podłoża. Szukasz najlepszego sklepu terrarystycznego? Odwiedź https://jadowite.pl/, by znaleźć to, czego potrzebujesz! 

Terrarium dla kameleona 

Kameleony są marzeniem wielu terrarystów, ale szczególny tryb życia tych gadów wymaga spełnienia szeregu warunków. Terrarium dla kameleona, i jest to absolutnie konieczne, musi być odpowiednio wysokie. Dobrostan kameleona wymaga zapewnienia mu możliwości wspinaczki. Minimalne rozmiary terrarium to 90*60*120cm. Dwie ściany powinny być wykonane z siatki, aby zabezpieczyć dobrą wentylację i dostarczyć dodatkowej powierzchni do wspinaczki dla zwierzaka. 

W terrarium dla kameleona musi znaleźć się żarówka UVB i żarówka grzewcza. Będą one źródłem światła dziennego i zapewnią właściwą temperaturę. Na podłoże najlepszy będzie torf, bukowe drewno lub podłoże bioaktywne.

Nieodzownym elementem terrarium dla kameleona są liany, gałęzie, fragmenty kory, rośliny (również żywe) i korzenie, pozwalające skonstruować ciekawy plac zabaw.